Sensomotorinė korekcija

Sensomotorinės korekcijos metodai taikomi dirbant su grupėmis vaikų, turinčių psichosomatinių sutrikimų, patiriančių raidos, mokymosi, bendravimo ir elgesio sunkumų.

Sensomotorinė korekcija veikia ne sutrikimo simptomus, o jų susidarymo mechanizmą. Ši korekcija  pagerina centrinės nervų sistemos funkcijas. Taip formuojami tolesnės harmoningos vaiko raidos pagrindai. Pritaikius šį metodą, gerėja vaiko atmintis, dėmesys, kalba, erdvinis suvokimas, smulkioji ir stambioji motorika, išnyksta hipertonusas ir hipotonusas, mažėja nuovargis, gerėja  valingos elgesio kontrolės gebėjimai.

Sensomotorinės korekcijos grupėse tuo pat metu vyksta ir psichoterapija, ir ugdymas, nes šių užsiėmimų tikslas – išspręsti vaiko psichologines bei socialines problemas, lavinti savikontrolės įgūdžius, vaikai pradeda geriau vertinti save ir labiau pasitikėti savimi.

Sensomotorinės korekcijos programą, kuri atkartoja visus svarbiausius vaiko raidos momentus – nuo šliaužiojimo iki orientuotų erdvėje vertikalių judesių, – galima suskirstyti į kelis etapus:

Pirmasis etapas. Vaikas mokomas taisyklingai kvėpuoti, lavinami pagrindiniai judesiai. Pirmieji 8 užsiėmimai vyksta dalyvaujant tėvams, kas teigiamai veikia tėvų ir vaikų tarpusavio santykius.  Be to, tėvai turi išmokti pagrindinius sensomotorinės korekcijos pratimus, kad galėtų kartu su vaikais kartoti juos namuose.

Antrasis etapas. 4–6 savaitės. Lavinami lokomotoriniai judesiai ir atliekami tempimo pratimai.

Trečiasis etapas. 8–10  savaičių. Vaikas mokomas orientuotis savo kūne ir erdvėje. Pratimai atliekami keturpėsčia.

Ketvirtasis etapas. 4–6 savaitės. Stovint formuojami sudėtingų judesių įgūdžiai. Programa paįvairinama atsipalaidavimo pratimais bei lavinamaisiais žaidimais, turinčiais taisykles.

Pradėjęs valdyti savo kūną, vaikas perpranta jį supantį pasaulį. Lavėjant judesiams ir koordinacijai,  vystosi sudėtingos galvos smegenų struktūros. Kvėpavimo pratimai ir masažas aktyvuoja šias struktūras. Tai sudaro prielaidas toliau sėkmingai ugdyti pažintinius procesus ir įgūdžius.

Sensomotorinės korekcijos užsiėmimai kiek panašūs į vaikams adaptuotą mankštą. Ji atliekama erdvioje patalpoje ant kilimo. Vaikas turi vilkėti nevaržančius judesių drabužius, mūvėti kojines. Kelių ir alkūnių sąnariai turi būti pridengti.

Programos trukmė – 6 – 9 mėnesiai.

Užsiėmimai vyksta du kartus per savaitę.

Vieno užsiėmimo trukmė – 45 minutės.

Grupės sudaromos iš 5 – 6 vaikų.